Test windy [ang. elevator test]… Słyszeliście o tym kiedyś?

Elevator test to 1 lub 2 zdania na temat tego, co robisz, komu pomagasz i w jaki sposób to robisz.

Cała idea pochodzi od wyobrażonej sytuacji, że właśnie wsiadasz do windy ze swoim idealnym klientem (czyli przedstawicielem Twojej grupy docelowej). Kimś, z kim bardzo chcesz pracować, z osobą, której wiesz, że możesz dać ogromną wartość, że dzięki pracy z Tobą lub dzięki produktowi, jaki sprzedajesz, ta właśnie osoba uzyskałaby rozwiązanie problemu, z jakim ma do czynienia. Problemu, który jej bardzo doskwiera.

Ok, jesteś już w windzie. I ta osoba pyta czym się zajmujesz. Trudno o lepsza sytuację, prawda? Pytanie jednak co powiesz zanim ona wyjdzie z windy już za moment, by przykuć jej uwagę, uzmysłowić jej, że doskonale ją rozumiesz i wiesz przez co przechodzi, jakie są jej potrzeby i pokazać również, że rozwiązanie, jakie dajesz, jest tym, którego ona w danym momencie właśnie potrzebuje.

Jak sprawić, że w 1-2 zdaniach opowiesz jej o tym co robisz w taki sposób, że będzie chciała Cię zatrudnić albo zainwestować w produkt, jaki posiadasz?

 

 1. Zastanów się jak odpowiesz na pytanie: CO ROBISZ?

Czy ono samo sprawia, że zaczynasz się gubić w swoich myślach?
Zaczynasz się jąkać, poprawiać, trudno Ci wyrazić słowami, co naprawdę chcesz przekazać?
Masz ochotę wymieniać wszystko, absolutnie wszystko czym się zajmujesz, żeby nie pominąć żadnego szczegółu, który może okazać się ważny?
Czy może z dużym poczuciem pewności siebie i jasno dla odbiorcy komunikujesz to, co jest naprawdę ważne?

Spraw, by ludzie rozpoznali siebie jako Twoich klientów w ciągu 30 sekund jasnej, zrozumiałej, prostej i specyficznej wypowiedzi.

Najłatwiej jest to zrobić przez zrozumiałe określenie komu pomagasz, w czym i jak to robisz. Mów o rezultatach, jakie będą mieć, gdy będą z Tobą współpracować lub jakie dostarczy im Twój produkt.
Czyli zamiast powiedzenia np. „Jestem dietetykiem”, powiedz „Pomagam kobietom po 50-tce zrzucić zbędne kilogramy, by czuły się pewnie i komfortowo w swoim ciele”.

 

ZADANIE DLA CIEBIE:
Uzupełnij poniższe zdanie

Wybierz z poniższych

Wspieram
Pomagam
Pokazuję
Uczę

____________________ [grupa docelowa],

którzy zmagają się z ____________________ [ich problem],

by mogli ____________________ [wymarzony rezultat]

poprzez ____________________ [jak to robisz albo czym się wyróżniasz od konkurencji].

 

 1. Zastosuj metodę 5-latka
  Ta metoda to ni mniej ni więcej tylko sprawdzenie jak zrozumiałe jest to, co mówisz. 5-latek po usłyszeniu Twojego elevator test (nazywany również elevator speech) ma umieć go Tobie powtórzyć. Proste?! 😉

 

 1. Wróć do podstaw
  Nie używaj nowomowy ani technicznego języka, który nie będzie zrozumiały dla osób, które Cię słuchają. Twoja elevator speech ma być na tyle jasna, by Twoja babcia mogła powtórzyć to, czym się zajmujesz swoim koleżankom, a one zrozumieć i uświadomić sobie np., że ich wnuczka właśnie tego potrzebuje.

 

 1. Działaj!
  Podziel się swoją elevator speech z innymi osobami. Poproś, żeby Ci powtórzyły co z tego zrozumiały. Jeśli nie jest to do końca jasne, dopracowuj swój opis tego, co robisz, do mementu aż takie będzie.

Im szybciej będziesz mieć jasność czym się zajmujesz, a potem zrozumiale i zwięźle o tym mówić, tym szybciej trafią do Ciebie Twoi idealni klienci, którym możesz najlepiej pomóc.

Powodzenia! Trzymam kciuki 🙂
Dajcie znać czy to ćwiczenie było dla Was pomocne i czy dodawać takich więcej.

Ania

 

12 komentarzy on Przykuj uwagę w 2 zdaniach

 1. Aniu, Twój wpis powinien przeczytać każdy przedsiębiorca – zdecydowana większość osób ma z problem ze zwięzłym opowiedzeniem o swoim biznesie.

  • Dziękuję Monika – też czuję, że mimo wiedzy teoretycznej, w praktyce wciąż wiele osób ma z tym problem. Pozdrawiam 🙂

 2. Wypróbuję metodę 5 latka na trzylatku 😉 Niby takie banalne zadanie, takie ważne i takie trudne za razem. Ja muszę skrócić tę moją mowę, bo chyba nie starczyłoby mi czasu na powiedzenie wszystkiego jadąc na 50 piętro i z powrotem 😉

  • Wszystko kwestia praktyki! Czasem wystarczy nawet sama zmiana myślenia o tym jak mówić o tym, czym się zajmujemy. Powodzenia 🙂

 3. Trudne zadanie, tak opowiedzieć o swoich umiejętnościach w tak krótkim czasie… ale pomyślę o tym, bo cały czas zastanawiam się nad zakładką O mnie na swoim blogu…

  Inna sprawa, że ja nie umiem prosto, zawsze napatoczy mi się jakaś metafora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *