Co jest moim zdaniem najważniejsze przy budowaniu komunikacji w social mediach? O czym pamiętać, gdy planujemy posty? Jakie są zasady prowadzenia bloga, który będzie miał wielu czytelników albo kanału na YouTube, którego będą chciały oglądać dziesiątki, setki tysięcy ludzi? Tych pytań jest od Was wiele.

Moim zdaniem idealnie taką receptę ujął Alex Ikonn. Dla tych, którzy go nie znają – Alex razem z żoną Mimi prowadzą kilka biznesów (Luxy Hair – sprzedająca produkty do włosów przez internet, Five Minute Journal, Productivity Planner i kilka innych). Ich komunikacja marketingowa ogranicza się głównie do social mediów (kanały na YouTube, Instagram, Facebook). I robią to w bardzo mądry, przemyślany sposób. Nigdy nie nakłaniają bezpośrednio do kupna produktów. Koncentrują się na pokazaniu wartości, jakie produkt daje oraz na kreowaniu wizerunku siebie jako ekspertów w danej dziedzinie. Przez lata ich główny kanał związany z LH na YouTube urósł do największego na świecie z poradami na temat włosów i fryzur, a ich firma osiąga rocznie dochód znacznie przekraczający milion dolarów. Jak widać, wiedzą JAK TO ROBIĆ. A ja lubię się uczyć, słuchać, inspirować się osobami, które osiągnęły sukces, mniej ważne w jakiej dziedzinie. A ta “złota formuła” moim zdaniem trafia w sedno i jeśli miałabym napisać swoją (mimo że moje doświadczenie jest od nich bardzo różne), to pewnie wyglądałaby podobnie.

 

 

ZASADA 1: JAKOŚĆ

 

Dostarczaj zawsze coś, co jest wysokiej jakości. Niezależnie od tego czy jest to treść czy sam produkt. Dbaj o jakość, wygląd, estetykę wykonania. Pokazuj to, z czego jesteś zadowolony/a.

 

 

ZASADA 2: WARTOŚĆ

 

Zawsze dawaj ludziom wartość. Zastanów się przede wszystkim jak możesz innym dać coś, co jest dla nich ważne. Promuj tylko to, w co sam/a wierzysz, co przetestowałeś/aś. Zawsze myśl jak dać ludziom, to co wartościowe, a nie skupiaj sie na tym, na czym możesz zarobić. Bardziej dawaj niż proś o coś, niż bierz od innych. “Jeśli dasz innym coś wartego miliard dolarów, otrzymasz tyle lub dużo więcej w zamian” – to jeden z cytatów Alexa.

 

 

ZASADA 3: KONSEKWENCJA

 

Bądź konsekwentny/a w tym, co robisz, w tym w co wierzysz, za czym stoisz, co promujesz, co tworzysz, co pokazujesz. Umieszczaj treści regularnie, przez dłuższy czas. Żeby rozwiać Wasze wątpliwości, oznacza to publikowanie efektów swojej pracy przynajmniej raz tygodniu przez minimum rok, a najlepiej jeszcze dłużej, żeby zobaczyć prawdziwe efekty, które przychodzą z czasem.

W czasie któregoś z wywiadów Alex powiedział, że największym wyzwaniem było zdobyć pierwszy tysiąc widzów na kanale YouTube. Potem już działał efekt kuli śniegowej. Ale gdyby nie konsekwencja w podjętej decyzji i regularne umieszczanie treści w internecie, na pewno nie byliby w tym miejscu, w kórym są teraz.

 

ZASADA 4:  AUTENTYCZNOŚĆ


To jest myślę najważniejsza zasada, która zapewni Ci ogądalność, zainteresowanie, poczytność grupy docelowej. Bądź szczery/a w stosunku do siebie i innych. Poruszaj tematy, które naprawdę Cię interesują, które uważasz za ważne. Pisałam o tym więcej w “Jak pisać posty”. Oczywiście nie tylko pisania postów to dotyczy, ale wszystkiego, co robisz. Zacznij od siebie.

Jeśli kreujesz nieproawdziwy wizerunek siebie, gdy naprawdę taki/a nie jesteś, a tylko wydaje Ci się, że tego oczekują od Ciebie inni (byś w określony sposób wyglądał/a, zachowywał/a się, mówił/a itd.) może to działać, ale na krótką metę. Nie da Ci to wyników, na jakich Ci zależy, w dłuższej perspektywie czasowej. W którymś momencie poczujesz, że nie jest to dla Ciebie dobre. Im więcej jest w Tobie samoświadomości, bycia otwartym/ą w stosunku do siebie i innych, więcej w tym autentyczności, tego co prawdziwie w Tobie i większa motywacja, by wytrwać w tym, co robisz. A inni widząc wyniki Twojej pracy szybko wyczują czy wypływa to z Twojego serca czy nie.

Możesz popełniać błędy. To jest ludzkie. Szczerze się tym dziel. Pokaż prawdziwe oblicze tego, co robisz. Pokaż swoją pracę, jak do czegoś dochodzisz. Wyważ to, czym się dzielisz. W szczególności, jeśli Twój profil pokazuje Ciebie, gdy kreujesz przez niego swoją markę osobistą.

Podzielę się z Wami przykładem. Wielokrotnie obserwuję wyidealizowane profile w social mediach. Jeśli dzielisz się czymś codziennie i zawsze są to tylko Twoje sukcesy, które przychodzą Ci bez najmniejszego trudu (a przynajmniej tak to przedstawiasz), to możesz stać się nieautentycznym dla obserwujacych Cię ludzi. Bo każdy z nas wie, że prawie każdy sukces okupiony jest ciężką pracą, jakimś rodzajem wyrzeczeń, że są różne wydarzenia i sytuacje, bo na tym polega życie. Wszyscy wciąż się uczymy i rozwijamy. Warto wziąć to pod uwagę, gdy zaczynasz się orientować, że zaangażowanie Twoich “followersów” maleje.

Myślę, że przestrzegając tych 4 zasad, można budować komunikację w social mediach, która zapewni budowanie długotrwałej, zaangażowanej i dwustronnej relacji ze swoimi najbardziej wartościowymi odbiorcami. Czego Wam oczywiście życzę!

Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach albo w wiadomościach prywatnych. Pozdrawiam życząc samych sukcesów!
Ania

 

Możliwość komentowania Recepta na sukces w social mediach została wyłączona