
Z jakiego powodu stosujesz coaching w przygotowywaniu planu marketingowego? Jak to wygląda? Co to właściwie jest ten business coaching? Jaka jest jego skuteczność? Nie lepiej, żebyś mi po prostu powiedziała jak mam to zrobić? To niektóre z pytań zadawanych w czasie moich konsultacji przed rozpoczęciem współpracy.
Coaching jako metoda pracy z właścicielami biznesu
No właśnie… Z jakiego powodu stosuję coaching w pracy nad biznesem moich klientów? Na początku napiszę czym jest business coaching (albo bardziej “po naszemu” coaching biznesu). Jestem daleka od przytaczania tu skomplikowanych definicji, które powodują, że jakieś podejście wygląda bardzo profesjonalnie i skomplikowanie. Jestem za prostotą. A najprościej ujmując:
COACHING – to skuteczny proces przejścia z miejsca, gdzie w tym momencie jesteś,
do miejsca, gdzie chcesz być.
autor: 4change 😉
W czasie coachingu dopracowujesz wizję (kierunek w którym dążysz), precyzujesz cele (które chcesz osiągnąć) oraz wypracowujesz skuteczne strategie ich osiągnięcia. Obrazowo to ujmując – punkt A jest Twoim punktem wyjścia (teraz w nim jesteś). Punkt B to miejsce, w którym chcesz być w swoim życiu, ze swoim biznesem. Strategia to droga przejścia od punktu A do punktu B.
Po drodze, pracujesz nad barierami, które Cię blokują w osiągnięciu tego, czego pragniesz. Bo z jakiegoś powodu jeszcze nie jesteś w miejscu, w którym chcesz być. I jeśli poradzić sobie możesz sam/a, to czemu już nie osiągnąłeś/aś tego, na czym Ci zależy? Czasem samo odkrycie co naprawdę nas blokuje, czego nam brakuje, pomaga. W innych przypadkach potrzebny jest dłuższy proces. Ale zawsze jest on skuteczny. Stąd tak ważny dla mnie jest początkowy kontakt z Wami i doprecyzowanie na czym Wam zależy, żebym mogła określić czy jestem najlepszą osobą w przypadku danego wyzwania. Bo coaching jest nastawiony na efekty. I ja chcę Wam te efekty dać.
Skuteczność coachingu
A z jakiego powodu coaching jest skuteczny? Ponieważ jest “szyty na miarę” klienta, dostosowany do jego specyficznej sytuacji, potrzeb osobistych i biznesowych, wyznaczonych celów i wyzwań w czasie ich realizacji. Coach jest wsparciem dla klienta w osiąganiu jego marzeń. Skupia się, by ten osiągnął swoje cele. Pokazuje klientowi jego zasoby, czym zwiększa wiarę w siebie i poczucie sprawczości. Profesjonalny coach (mówię tu o osobach mających akredytację największej na świecie organizacji skupiającej coachów ICF) więcej pyta niż mówi jak co ma być zrobione. A to z tego względu, że właściciel biznesu zna go najlepiej. Zna swoją firmę i swoich pracowników. Pewnie na co dzień ma do czynienia ze swoją grupą docelową, którą zna “od podszewki”, z którą rozmawia, którą obserwuje. Przy dopracowaniu przewagi konkurencyjnej (czyli czym się wyróżnia względem innych) jest w stanie wyznaczyć taką strategię, której doradca bez wielu godzin pracy i dogłębnego poznania wszelkich aspektów działalności gospodarczej nie byłby w stanie. Czyli dzieje się to w dużo krótszym czasie.
Efekty takiego coachingu są z mojego doświadczenia również dużo trwalsze niż gotowa recepta na rozwiązanie problemu, bo właściciel biznesu może używać zasoby (często dopiero uświadomione w procesie coachingowym) w przyszłości, przy rozwiązywaniu innych sytuacji. A znając pytania jakie warto sobie zadać przy konstruowaniu przekazu komunikacyjnego, w przyszłości ma narzędzia do budowy skutecznego planu marketingowego. Mówiąc przenośnie – coach daje więc wędkę, a nie rybę. Myśląc o przyszłym rozwoju swojej firmy – co byś wolał/a? 😉
Marketing jest budowaniem relacji z najbardziej pożądanym odbiorcą (grupą docelową). Polega na poznaniu jej potrzeb i zaproponowaniu ich spełnienia. Znając najlepiej ludzi, do których kierujemy swój produkt, usługę, jesteśmy w stanie skutecznie zbudować komunikację. A jeśli jeszcze nie znamy, to będziemy wiedzieć kogo się zapytać, na kim skupić swoje działania.
To podstawowe powody dlaczego najchętniej wybieram coaching w czasie pracy nad tworzeniem i rozwijaniem swojego biznesu. Czyli EFEKTY (!) Widzę je – i to nie tylko wymiernie w dopracowanych planach komunikacyjnych, marketingowych, promocyjnych, pozycjonowaniu budującym silną, wyróżniającą się markę. Widzę je również w zmianach w podejściu do zarządzania swoją firmą, motywacji, rozwoju kompetencji miękkich, produktywności i pozytywnych zmianach w życiu prywatnym. Tak! Nie pomyliłam się – pracujemy nad życiem zawodowym, ale ponieważ nasze sfery życia są jak naczynia połączone i jedno nieustannie wpływa na drugie, to obserwuję zmiany i tutaj.
A robię to, bo naprawdę wierzę, że każdy może robić to, co naprawdę chce w życiu, co daje mu siłę, energię, co jest pasją i potocznie mówiąc – powodem czemu wstaje rano z łóżka. Śmiało komentujcie i pytajcie pod postem, przez media społecznościowe lub piszcie wiadomości prywatne, jeśli coś jest niejasne, z czymś się zgadzacie lub macie kompletnie odmienne zdanie:)
Pozdrawiam!
Ania