Dziś przygotowałam dla Ciebie 5 kroków, które pomogą Ci zrozumieć, które cele mają dla Ciebie sens i które będzie Ci się chciało realizować, bez względu na okoliczności w Nowym Roku.

Po co to robimy? Bo tak wielu z nas poświęca czas, by wyznaczać sobie cele, które potem przestaje realizować, gdy tylko napotka na pewne trudności. Gdy coś nie pójdzie tak, jak sobie to zaplanowaliśmy.

A tak się na pewno stanie, gdy będziemy działać. Chodzi jednak o to, by cele były ustalone w taki sposób, by nas inspirować, popychać do działania, bo dokładnie wiemy po co nam one i co chcemy przy ich pomocy realizować.


Ustalanie celów jest bardzo ważne, nie tylko na początku roku, ale w całym naszym życiu.

Gdy wiesz co chcesz osiągać, umysł znajdzie drogę jak to zrobić. Bez konkretnego kierunku będzie się rozpraszał i doszukiwał się problemów. Bo umysł logiczny jest po to, by szukać problemów do rozwiązania. To rozprasza naszą uwagę i naszą energię na to, czego nie chcemy. A przez to trudniej nam realizować to, czego naprawdę pragniemy.

DODATKOWO: Warto weryfikować swoje zamierzenia, swoje plany – czy cały czas odpowiadają głosowi naszego serca i czy przypadkiem nie dążymy do celów, które nie są nasze, a innych. Cele rownież dużo łatwiej nam wyznaczyć, jeśli podsumujemy poprzedni rok.


Zanim zaczniemy planowanie…

Do wyznaczania celów bardzo przyda się Tobie jasna wizja siebie (sprawdź ten artykuł, jeśli jej nie masz). A jeśli trudno Ci sobie ją ustalić, pomoże Ci w tym przygotowana przeze mnie prowadzona wizualizacja.

A teraz weź kartkę, długopis i zapisz odpowiedzi na następujące pytania w kolejnych 5 krokach.

1 krok

Czego naprawdę pragnie Twoje serce? Jak chcesz, aby wyglądało Twoje życie?

Pomyśl o takich obszarach jak np.: zdrowie, sen, relaks, rozwój osobisty, pomoc innym, miłość, związek intymny, rodzina, przyjeciele, kreatywność, uczenie się, duchowość, zarządzanie sobą w czasie, szczęście, życie zawodowe, biznes, finanse, samorealizacja…

2 krok

Z jakiego powodu tego chcesz? Co ważnego uzyskasz dla siebie, kiedy to osiągniesz?

Jeśli nie wykonałaś/eś wcześniej wizualizacji, teraz jest na to moment. Wyobraź sobie, że uzyskałaś/eś to, czego pragnęłaś/eś. Zamknij oczy i poczuj to wszystkimi swoimi zmysłami:
– gdzie pracujesz,
– jak żyjesz,
– jakie masz relacje z innymi,
– jak wygląda i jak zachowuje się Twój partner,
– jak odpoczywasz,
– jakie ważne dla siebie wartości realizujesz.

3 krok

Teraz odpowiedz sobie na pytanie: jak się z tym czujesz? Jakie emocje temu towarzyszą? Co czujesz w ciele?

Prawdopodobnie poczujesz energię, spokój i szereg wysokiej wibracji emocji lub uczuć, np.: radość, ekscytację, wzruszenie, miłość, poczucie harmonii.

Jeśli jest inaczej (poczujesz jakieś ograniczenia, niepokój, Twoje ciało zacznie “się kurczyć w sobie”), przeanalizuj jeszcze raz swój cel.

Czasami zdarzają się, że nie realizujemy swoich celi, ale czyjeś pragnienia: naszych partnerów, rodziców, dzieci, przełożonych, autorytetów.

Ten czas jest dla Ciebie. Ustal to, czego Ty naprawdę chcesz. Ustal cele, które spowodują najlepsze dla Ciebie zmiany w życiu.

4 krok

Czego najbardziej chcesz w 2021 roku?

Jakie jedno słowo to najlepiej reprezentuje, które mogłoby być tematem przewodnim Nowego Roku (spokój, rozwój, harmonia itp.)?
Co poprowadzi Cię do zbliżenia się do celu głównego, Twojego celu życiowego? Co sprawi, że będziesz się czuć, jak chcesz się czuć?

Ustal cele w taki sposób, aby pokierowały Cię w stronę najskrytszego, największego marzenia. Dodatkowo możesz sprawdzić czy cel jest specyficzny, mierzalny, realny, określony czasie?

5 krok

Teraz określ, jak bardzo zależy Ci na osiągnięciu każdego Twojego celu od 1-10?

Jeśli liczba, którą wskażesz, jest mniejsza od 7 – nie będziesz mieć dostatecznie dużo motywacji, aby go osiągnąć.
Zweryfikuj jeszcze raz swój cel. I skonfrontuj się ze swoimi uczuciami.

Bo jeśli co roku ustalasz sobie ten sam cel i od razu wiesz, że marna szansa, by go osiągnąć, nie ekscytuje Cię za bardzo, to widocznie Ci na nim nie wystarczająco zależy albo nie za bardzo wiesz po co Ci on w dłuższej perspektywie czasowej.

Jeśli natomiast masz tendencję do ustalania celów, które są tak ambitne, że czujesz zmęczenie nawet tylko myśląc o ich realizacji, to skup się na pierwszym najmniejszym celu w daną stronę.

Czyli np. chcę lepiej się czuć i ważyć 10 kg mniej pod koniec 2021 roku, możesz zmienić na: przez styczeń dwa razy w tygodniu będę włączać nagranie z ćwiczeniami (najlepiej konkretnie ustalić które ćwiczenia i wpisać do kalendarza, realnie oceniając czy w danym czasie jest szansa, by mieć ten czas dla siebie na ćwiczenia).

A jaki najważniejszy cel Ty wyznaczasz sobie na kolejny rok? Jestem bardzo ciekawa 🙂

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.